Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Kiedy warto skorzystać z mikrofaktoringu?

Wielu właścicieli firm zna dobrze sytuację gdy kasa firmowa świeci pustkami. Nagle, w oczekiwaniu na płatność od klienta, pojawia się faktura do opłacenia. I tym samym powstaje zator płatniczy.

Jest jednak kilka możliwości wyjścia z takiej sytuacji i jedną z nich jest spieniężenie faktury sprzedaży, która oczekuje na opłacenie przez naszego kontrahenta. Kiedy warto z takiej opcji skorzystać? Oto kilka przykładów z życia wziętych:

Trzeba zakupić materiały, aby zrealizować większe zamówienie od klienta

Wyobraźcie sobie sytuację, gdy udaje się Wam nakłonić ważnego klienta na skorzystanie z oferty Waszej firmy. Składa on duże zamówienie, a Wy zauważacie, iż w magazynie jest niewystarczająca ilość produktów, aby móc to zamówienie szybko zrealizować. Jednocześnie w kasie firmy brak jest gotówki, a musicie kupić materiały lub zatrudnić kogoś dodatkowego do obsługi tego zamówienia. Nie możecie też liczyć na zaliczkę od klienta.  Jednocześnie macie oczekujące swoje faktury sprzedażowe, ale kontrahenci dostali odległe terminy płatności. Więc nie możecie liczyć na to, że w najbliższym czasie wpłynie gotówka do kasy firmy.  Co robić w takiej sytuacji?

Warto w takich przypadkach rozważyć skorzystania z  usługi finansowania faktur. Czyli upłynnienie faktur sprzedaży. Użyj oczekujących faktur do sfinansowania swoich potrzeb na zrealizowanie zakupu i jednoczesne podtrzymanie płynności finansowej firmy.

Wystąpiły nieoczekiwane wydatki

Nawet jeśli dysponujecie pewną rezerwę finansową, to i tak czasem niezaplanowana sytuacja może doprowadzić do nieprzewidzianych i nierzadko kosztownych wydatków. Dobrym przykładem jest awaria auta dostawczego i konieczność  jego pilnej naprawy. Zazwyczaj taka sytuacja ogranicza działalność operacyjną firmy, gdyż unieruchomienie auta wstrzymuje realizację dostaw. Często poważne naprawy wiążą się z koniecznością wydania znacznej sumy pieniędzy.

Korzystając w takiej sytuacji  z opcji finansowania faktur, którą oferuje inviPay.com,  nie trzeba czekać długo na pieniądze. Proces rejestracji  trwa 2 minuty, konto jest bezpłatne, nie jest wymagane podpisanie długoterminowej umowy, a od dodania faktury do czasu jej upłynnienia nie upływa więcej niż 24 h. Upłynnienie oznacza, iż środki są na koncie firmowym już na drugi dzień po wystawieniu faktury sprzedaży. I dzięki temu pieniądze te można przeznaczyć na dokonanie niezbędnej naprawy. Pozwala  to uchronić biznes przed utratą płynności finansowej.

Jeden z klientów opłaca faktury z opóźnieniem

Najczęściej są to przypadki, gdy oczekujemy na płatność z korporacji czy instytucji rządowych. Organizacje te zazwyczaj są mocno zbiurokratyzowane i zanim płatność przejdzie wszelkie szczeble akceptacji to zazwyczaj mija termin ich zapłaty. Nigdy nie można przewidzieć kiedy dokładnie otrzymamy przelew. Korzystając z  mikrofaktoringu, można otrzymać pieniądze w 24 h i nie martwić się już kiedy dokładnie płatność wpłynie na konto.

Okazje warte upolowania.

Wyobraźmy sobie, że planujemy zakupić nowy sprzęt , niezbędny do rozwoju firmy. I nagle pojawia się szalenie atrakcyjna okazja, gdzie istnieje możliwość  zakupu tego właśnie sprzętu po bardzo niskiej cenie. Oferta jest czasowa. Ale my nie mamy żadnych  wolnych środków, które moglibyśmy przeznaczyć na skorzystanie z tej oferty.

I tu z odsieczą może przyjść opcja opłacenia zakupów firmowych -  oczekującymi na uregulowanie fakturami sprzedaży. Przykładowo jeśli kilka dni temu wystawiliśmy fakturę z terminem zapłaty 90 dni, to możemy ją przeznaczyć na opłacenie planowanego zakupu. Dzięki temu nie musimy angażować dodatkowych pieniędzy – wystarczy skorzystać z tych „zamrożonych” w naszej fakturze sprzedaży.  Ta innowacyjna na rynku polskim usługa pozwala na bycie bardziej elastycznym i przygotowanym na pojawiające się możliwości biznesowe.

Aby w pełni wykorzystać możliwości jakie oferuje mikrofaktoring, warto szukać rozwiązań które oferują sfinansowanie do 90-100 % wartości faktury. W przeciwieństwie do firm faktoringowych inviPay.com wypłaca 100 procent wartości faktur (kwota ta jest pomniejszoną o niewielką prowizję). 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość