Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ich produkty jest rekordowo wydłużone. Wynika to z najwyższego średniego wskaźnika DSO, który globalnie wydłużył się do 67 dni.

Wszystkie wpisy

Kiedy firma powinna mieć szybki dostęp do kapitału obrotowego?

Prowadząc małą firmę jest się odpowiedzialnym za zarządzanie finansami, zatrudnianie i nadzorowanie pracowników, dostarczanie wysokiej jakości usług oraz zapewnienie wydajności i jakości we wszystkich dziedzinach jej działalności. Przy tak dużej odpowiedzialności, powstają wyzwania biznesowe, które wymagają dodatkowego finansowania w celu ich rozwiązania. To wtedy kapitał obrotowy może przyjść z odsieczą! Oto kilka przykładów z życia:

Zator pieniężny 

Posiadanie małej firmy wiąże się z ponoszeniem wielu kosztów. Takich jak: czynsz i koszty związane z prowadzeniem biur, koszt  zakupu materiałów,  koszty pracownicze, koszty kampanii marketingowych i wiele innych. Czasami oczekując na płatność za wykonane zlecenie napotykamy termin zapłaty faktur kosztowych. Ratunkiem w takiej sytuacji może być zdobycie finansowania z banku lub jeśli mamy „zamrożone” pieniądze w fakturach sprzedażowych to można je uwolnić korzystając z usługi finansowania faktur.

Awaria sprzętu  

Nieplanowane koszty mogą być dużym stresem dla przedsiębiorcy. Mogą one być spowodowane przypadkiem losowym jak kosztowna awaria samochodu dostawczego czy awarią pieca do wypieku pizzy w restauracji.  Jako, że to niezaplanowane sytuacje, tym bardziej trudno jest z pozyskaniem od ręki pieniędzy na pokrycie kosztów ich niezbędnej naprawy. Aby zapobiegać takim sytuacjom warto wprowadzić w firmie regularną kontrolę wszystkich sprzętów wraz z jego konserwacją. A jeśli już zdarzy się niespodziewany koszt to wtedy można rozważyć usługę mikrofaktoringu.

Ekspansja

Każdego roku tysiące firm decyduje się na zwiększenie sprzedaży. Dla niektórych z nich to kwestia sprostania zapotrzebowaniem rynku na ich produkty/usługi. Jednak dla pozostałych jest to kwestia przetrwania. Muszą więc zwiększyć przestrzeń gdzie będą mogli zdobyć nowych klientów. Do tego są potrzebne pieniądze i zdobycie ich nie jest łatwe, zwłaszcza dla mniejszej firmy ze skromnym budżetem. W takich sytuacjach warto postarac się o kredyt obrotowy.

Duże zlecenie od kontrahenta

Chociaż pozyskanie dużego zamówienia może wydawać się idealną sytuacją dla większości firm, to jednak może okazaćsię problemem. Dzieje się to wtedy, gdy jeśli nie mamy odpowiedniej wielkości wolnego kapitału do zakupu materiałów i pokrycia dodatkowych kosztów  zrealizowania  owego zamówienia. A jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować środków to grozi nam utrata klienta. W takiej sytuacji można rozważyć uwolnienie gotówki z oczekujących na zapłatę własnych faktur sprzedażowych i przeznaczyć ją na zakup materiałów. Można również opłacić faktury zakupowe własnymi fakturami sprzedaży. Taką funkcjonalność oferuje aplikacja inviPay.com.

Ograniczone zasoby do inwestowania w marketing

Wielu właścicieli małych firm chciałoby rozpocząć lub wzmocnić działania reklamowe, ale bardzo często nie mają na to odpowiednich środków. Marketing ma decydujące znaczenie, gdyż pomaga utrzymać dotychczasowych klientów i jednocześnie zdobywać nowych.  Środki są przeznaczane na finansowanie kampanii marketingowych w Internecie, drukowanie ulotek czy promowanie produktów na targach. Bez tych działań trudno szybko pozyskać nowych klientów. Dlatego podczas planowania budżetu firmowego na kolejne miesiące warto założyć jaki % od zysków przeznaczymy na comiesięczne działania marketingowe.

home-slide-1
Najnowsze posty

Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ...

Czytaj całość

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie res...

Czytaj całość

3 kroki dzięki którym pracownik nie odejdzie z firmy

Branża IT zmaga się z niedoborem pracowników. Obecnie szacuje się, iż na rynku braku kilku tysięcy informatyków i  prognozy wskazują, że będzie coraz ...

Czytaj całość

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyz...

Czytaj całość