Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Kiedy firma powinna mieć szybki dostęp do kapitału obrotowego?

Prowadząc małą firmę jest się odpowiedzialnym za zarządzanie finansami, zatrudnianie i nadzorowanie pracowników, dostarczanie wysokiej jakości usług oraz zapewnienie wydajności i jakości we wszystkich dziedzinach jej działalności. Przy tak dużej odpowiedzialności, powstają wyzwania biznesowe, które wymagają dodatkowego finansowania w celu ich rozwiązania. To wtedy kapitał obrotowy może przyjść z odsieczą! Oto kilka przykładów z życia:

Zator pieniężny 

Posiadanie małej firmy wiąże się z ponoszeniem wielu kosztów. Takich jak: czynsz i koszty związane z prowadzeniem biur, koszt  zakupu materiałów,  koszty pracownicze, koszty kampanii marketingowych i wiele innych. Czasami oczekując na płatność za wykonane zlecenie napotykamy termin zapłaty faktur kosztowych. Ratunkiem w takiej sytuacji może być zdobycie finansowania z banku lub jeśli mamy „zamrożone” pieniądze w fakturach sprzedażowych to można je uwolnić korzystając z usługi finansowania faktur.

Awaria sprzętu  

Nieplanowane koszty mogą być dużym stresem dla przedsiębiorcy. Mogą one być spowodowane przypadkiem losowym jak kosztowna awaria samochodu dostawczego czy awarią pieca do wypieku pizzy w restauracji.  Jako, że to niezaplanowane sytuacje, tym bardziej trudno jest z pozyskaniem od ręki pieniędzy na pokrycie kosztów ich niezbędnej naprawy. Aby zapobiegać takim sytuacjom warto wprowadzić w firmie regularną kontrolę wszystkich sprzętów wraz z jego konserwacją. A jeśli już zdarzy się niespodziewany koszt to wtedy można rozważyć usługę mikrofaktoringu.

Ekspansja

Każdego roku tysiące firm decyduje się na zwiększenie sprzedaży. Dla niektórych z nich to kwestia sprostania zapotrzebowaniem rynku na ich produkty/usługi. Jednak dla pozostałych jest to kwestia przetrwania. Muszą więc zwiększyć przestrzeń gdzie będą mogli zdobyć nowych klientów. Do tego są potrzebne pieniądze i zdobycie ich nie jest łatwe, zwłaszcza dla mniejszej firmy ze skromnym budżetem. W takich sytuacjach warto postarac się o kredyt obrotowy.

Duże zlecenie od kontrahenta

Chociaż pozyskanie dużego zamówienia może wydawać się idealną sytuacją dla większości firm, to jednak może okazaćsię problemem. Dzieje się to wtedy, gdy jeśli nie mamy odpowiedniej wielkości wolnego kapitału do zakupu materiałów i pokrycia dodatkowych kosztów  zrealizowania  owego zamówienia. A jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować środków to grozi nam utrata klienta. W takiej sytuacji można rozważyć uwolnienie gotówki z oczekujących na zapłatę własnych faktur sprzedażowych i przeznaczyć ją na zakup materiałów. Można również opłacić faktury zakupowe własnymi fakturami sprzedaży. Taką funkcjonalność oferuje aplikacja inviPay.com.

Ograniczone zasoby do inwestowania w marketing

Wielu właścicieli małych firm chciałoby rozpocząć lub wzmocnić działania reklamowe, ale bardzo często nie mają na to odpowiednich środków. Marketing ma decydujące znaczenie, gdyż pomaga utrzymać dotychczasowych klientów i jednocześnie zdobywać nowych.  Środki są przeznaczane na finansowanie kampanii marketingowych w Internecie, drukowanie ulotek czy promowanie produktów na targach. Bez tych działań trudno szybko pozyskać nowych klientów. Dlatego podczas planowania budżetu firmowego na kolejne miesiące warto założyć jaki % od zysków przeznaczymy na comiesięczne działania marketingowe.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość