Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Jak poprawić zarządzanie kapitałem obrotowym?

Jak mówi znane powiedzenie to pieniądze rządzą światem. A sposób w jaki Ty zarządzasz pieniędzmi w swojej firmie, może mieć wpływ na sukces lub poniesienie porażki.

Utrzymanie w ryzach płynności finansowej na co dzień jest niezbędne. To po to, aby zapewnić  odpowiednią gotówkę w firmie pozwalającą na zapłacenie dostawcom, pracownikom i utrzymaniu działalności operacyjnej na właściwym poziomie. Zdrowy przepływ środków pieniężnych pozwala na podejmowanie szybciej decyzji zakupowych i zapewnieniu siebie, że znajdą się w firmie pieniądze na zainwestowanie w rozwój firmy.

Dlatego też, wprowadzenie systemu zarządzania kapitałem obrotowym jest bardzo ważne już na starcie działalności firmy i potem w trakcie jej prowadzenia. Wymaga to oczywiście odpowiedniego zaplanowania i poświęcenia czasu. Jednak, tylko tak można mieć pewność, że ma się pod kontrolą finanse firmy. Przedstawiamy poniżej kilka sposobów, które pomogą Ci w zarządzaniu płynnością finansową i pozwolą uniknąć zatorów płatniczych.

Kontroluj stany magazynowe

Jeśli jesteś np. producentem to potrzebujesz materiałów do produkcji. Brak wiedzy na temat konkretnej ilości zapasów może mieć poważne skutki w przepływach środków pieniężnych. Dlatego też ta część działalności musi być monitorowana na bieżąco. Tak, aby nie przechowywać niepotrzebnie zapasów.

I nie doprowadzać do sytuacji, że będą się one psuć lub zwyczajnie skończy się ich okres przydatności. Należy również przeanalizować jak zapotrzebowanie na materiały zmienia się w przeciągu roku. Dzięki temu można dopasować proces ich zamówienia i być pewnym, że nie mamy ich nadwyżki względem popytu na produkt gotowy.

Trzymaj pieczę nad należnościami

Kiedy już dostarczysz swój  produkt lub usługę, to zależy Ci na tym, aby jak najszybciej uzyskać płatność, i tym samym wypracować zysk. Im większa wartość zamówienia, tym większe prawdopodobieństwo, że klient będzie wymagać wydłużonych terminów płatności.

Im wyższa oczekiwana należność tym większe ryzyko, i że klient nie ureguluje tego wcześniej niż data wymagalności widniejąca na fakturze.  Jeśli borykasz się z zatorami płatniczymi są pewne sposoby na to, aby zachęcić klienta do wcześniejszej spłaty. Takim bodźcem dla niego może być zaoferowana zniżka.

Czyli proponujesz klientowi, że jeśli zapłaci Ci w następnym tygodniu, a nie ustalonym 60 dniowym terminem to otrzyma zniżkę w wysokości np. 5%. Dodatkowo musisz monitorować terminy płatności i reagować z chwilą gdy nie będziesz miał pieniędzy w wyznaczonym na fakturze terminie. O sposobach jakie działania należy w takiej sytuacji podjąć pisaliśmy tutaj.

Bądź elastyczny w swoich decyzjach zakupowych

Nie ma miejsca na sentymenty jeśli chodzi o wybór dostawców i podejmowania decyzji zakupowych. Należy zawsze porównywać ceny i mieć pewność, że nabywa się najlepszy produkt za najlepszą cenę. Szczególnie istotne jest to, gdy nabywamy coś droższego, co może mieć wpływ na płynność finansową. Dlatego warto poświęcić czas na rozejrzenie się, na zebranie opinii o produkcie zanim się go nabędzie.

Stale aktualizuj dane o przepływach pieniężnych

Regularne i właściwe zarządzenie finansami firmy jest najlepszym sposobem, aby utrzymać kontrolę nad płynnością finansową firmy. Właściwe znaczy nic innego jak ciągły wgląd na transakcje firmy, na terminy wymagalności faktur zakupowych, na zbliżające się terminy innych płatności jak koszty pracownicze, podatki itd. Im lepiej zarządzasz przepływami pieniężnymi tym lepiej jesteś przygotowany na nieprzewidywalne wydatki i wiesz, że zawsze masz pieniądze do dyspozycji.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość