5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i być może pozwoli na rozwój firmy. Gdy jednak okazuje się, że przedsiębiorca zamiast mniej pracy ma jej tyle samo lub wręcz jeszcze więcej pojawia się pytania – gdzie pojawił się błąd?

Wszystkie wpisy

Jak zapewnić firmie stabilny wzrost?

Każda, nawet mała firma ma duży apetyt na to, aby stać się znaczącym biznesem na rynku. I chce zwiększać swoje obroty z roku na rok, przy zachowaniu rentowności działalności. Ale w jaki sposób można osiągnąć trwały wzrost nie ryzykując utraty stabilności swojej firmy?

W większości przypadków skalowanie biznesu to znacznie więcej niż tylko zwiększanie sprzedaży. Skalowanie to również rozszerzanie możliwości biznesowych firmy przez obecność na nowych rynkach i/lub w nowych branżach. Innym przykładem skalowania może tak zwany cross-selling, czyli sprzedaż innego produktu/usługi temu samemu klientowi.

Skalowanie wiąże się z koniecznością zatrudnienia większej ilości ludzi, czy zapewnienia odpowiedniego finansowania dla konkretnych faz wzrostu. Zaplanowanie takich działań nie jest proste. Planując trzeba brać uwagę zapotrzebowanie na produkty oraz zmieniające się warunki rynkowe. Oto 3 elementy działalności niezbędne do oceny tego gdzie jesteś teraz, i co przede wszystkim trzeba zmienić, aby zapewnić stały wzrost firmy.

Zapewnij optymalną liczbę pracowników

Rozwój firmy oznacza większą ilość pracy dla zespołu i dlatego ważne jest, aby mieć właściwych ludzi i zapewnić skuteczne zarządzanie nimi i procesami. Dlatego tak istotne jest zaplanowanie i stworzenie struktury organizacyjnej firmy. Przy okazji tworzenia struktury organizacyjnej zastanów się jakie zadania możesz zlecić na zewnątrz, a które chcesz zachować wewnątrz firmy. Które procesy możesz zautomatyzować i zaoszczędzić na zatrudnianiu - dodatkowo poprawiając wydajność.

Zwróć również uwagę w jaki sposób rekrutujesz i jak szkolisz swoich pracowników. Budowanie satysfakcjonującego środowiska pracy oraz ciągłe oferowanie możliwości szkolenia, które pomogą rozwijać się pracownikom to dobry początek. Ale kultura firmy i jej wizja jest zdecydowanie ważniejszym elementem. Określ jakie są wartości i wizja twojej firmy. Jeśli ty i twoi pracownicy, macie solidną wiedzę na jej temat, to zyskujesz pewność, iż firma podąża we właściwym kierunku.

Skorzystaj z nowoczesnych technologii

Małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa mają obecnie więcej dostępnych opcji, niż kiedykolwiek wcześniej. Nowoczesne technologie mogą zapewnić lepszą obsługę klientów, ulepszyć komunikację zewnętrzną i wewnętrzną, wspierają produktywność i optymalne zarządzanie kosztami

Rozejrzyj się na rynku i znajdź technologie, które mogą znacznie ułatwić rozwój Twojej firmy. To może być np. obniżenie kosztów utrzymania lokalnej infrastruktury serwerowej dzięki przeniesieniu się na rozwiązania chmurowe. Lub skorzystanie z programu pozwalającemu na sprawne zarządzanie klientami (CRM).

Zapewnij firmie odpowiednią płynność finansową

Gdy planujesz zwiększenie obrotów to musisz też zapewnić firmie odpowiednie zaplecze finansowe. Gdyż brak odpowiedniej wielkości kapitału obrotowego i brak zapewnienia prawidłowych przepływów pieniężnych może zniweczyć wszystkie plany rozwojowe firmy.

Dlatego przed rozpoczęciem ekspansji warto zapewnić sobie odpowiednie ilość gotówki oraz zaplanować proces kontroli płynności finansowej. Przykładowo warto wprowadzić rozwiązania pozwalające rozprawić się z klientami płacącymi z opóźnieniem, czyli posiadać alternatywę finansowania w sytuacji gdy zabraknie pieniędzy w kasie firmy.

Finansować się można na kilka sposobów. Jednym z nich jest pozyskanie kredytu bankowego. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że proces uzyskania kredytu jest powolny i obarczony dużą ilością formalności. I trudno jest go uzyskać, w sytuacji gdy nagle zabrakło środków w kasie firmy przez brak płatności od najważniejszego kontrahenta. W takiej sytuacji bank może potraktować to jako ryzykowną sytuację i odmówić nam finansowania.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi finansowania faktur. Polega to na tym, iż wystawiając fakturę z długim terminem płatności można ją upłynnić już na drugi dzień po jej wystawieniu. Czyli można mieć gotówkę ze sprzedaży nawet na drugi dzień po wystawieniu faktury.

Dzięki takiej opcji poprawiasz swoją płynność finansową i minimalizujesz ryzyko zatorów płatniczych. Zawsze masz środki na opłacenie swoich kosztów i dodatkowo zyskujesz środki na inwestycje.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i ...

Czytaj całość

Stres to nieodłączny element prowadzenia działalności.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Z czasem jednak okazuje się, że wiąże się to z nieodłącznym stresem – poz...

Czytaj całość

Co zrobić gdy Twoja firma tonie, bo Twoi kontrahenci Ci nie płacą?

Niestety, powszechnym problemem przedsiębiorców w Polsce jest to, że nie dysponują oni gotówką, w sytuacjach kiedy jej potrzebują. Najczęstszym powode...

Czytaj całość

Wzrost rynku usług transportowych, a wydłużanie okresu regulowania należności

Sektor transportu drogowego w Polsce ma największy potencjał rozwoju w całej Unii Europejskiej. Mimo ogromnej skali działalności, przy dynamicznie roz...

Czytaj całość