Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Kredyt na firmę – czyli jakich błędów unikać?

Zaciąganie pożyczki na cele firmowe to decyzja o długotrwałych skutkach finansowych. Zanim więc udasz się do banku po kredyt upewnij się, że nie popełniasz jednego z poniższych błędów.

Nie kontrolujesz na bieżąco przepływów gotówki w firmie

To najpoważniejszy błąd jaki można popełnić podczas szukania finansowania dla firmy. Trzeba mieć regularny wgląd na swoje finanse, zarządzać płynnością finansową firmy i przynajmniej znać podstawy księgowości.

Dzięki temu będziesz w stanie dokonywać dokładnych prognoz finansowych i opracować długoterminowy plan finansowania dla swojej firmy. Dzięki tym działaniom będziesz dokładnie wiedział ile pieniędzy jest potrzebne i w jakim okresie czasu.

Nie porównujesz ofert poszczególnych kredytodawców

Obecnie jest dużo więcej ofert dla biznesu, niż jeszcze kilka lat temu. Kredyty firmowe, oprócz banków, oferuje wiele poza bankowych instytucji finansowych.  Pieniądze na start firmy można też zdobyć poprzez cowfundingowe platformy. Dlatego nie spiesz się z decyzją.

Rozejrzyj się na rynku. Znajdź czas na rozważenie każdej z dostępnej na rynku opcji zanim zdecydujesz się na konkretny kredyt na firmę. Popytaj w kilku miejscach o dostępną ofertę kredytową, a potem na spokojnie porównaj oferty i wybierz tę z najlepszymi dla Ciebie warunkami.

Wybierasz nieodpowiedni produkt kredytowy

Powinieneś zawsze dobrać kredyt dla firmy pod jego cel. Czyli jeśli rozważasz sfinansowanie kupna nieruchomości dla działalności, nie powinieneś brać zwykłego kredytu na 12 miesięcy.

To działa również w drugą stronę - czyli nie powinno się brać długoterminowych kredytów do opłacenia krótkoterminowych zobowiązań takich jak płace czy zakup produktów do realizacji dużego zamówienia od klienta. Dlatego tak ważne jest spędzenie czasu na rozeznaniu się z różnymi opcjami kredytowymi i wybraniu najbardziej dopasowanej pod cel.

Pożyczasz więcej niż jesteś w stanie spłacić

Kuszące jest pożyczenie więcej niż się potrzebuje, np. do zrobienia rezerwy na „trudne” okresy. Ale nie jest to rozsądne posunięcie. Zanim podpiszesz umowę kredytową upewnij się, że będziesz mieć środki na spłacenie kredytu.

Wróć do najbardziej pesymistycznych prognoz sprzedażowych i zobacz czy w takich okresach będziesz miał na spłatę raty kredytowej. Ta wiedza nie tylko daje Ci spokój, ale również sprawi, że kredytodawcy będą czuć się bardziej komfortowo oferując Ci kredyt.

Pożyczasz mniej niż tego potrzebujesz

Tak to możliwe. Co się może stać jeśli pożyczysz mniej i za chwilę, będziesz musiał poprosić o zwiększenie kredytu? Wówczas kredytodawca może pomyśleć, że nie wiesz jak zarządzać finansami w firmie i będzie mniej przychylny do tego, aby ponownie Ci pożyczyć pieniądze.

Jeśli nie prowadzisz prognoz przepływów finansowych, wtedy nie wiesz dokładnie ile jest Ci potrzebne na sfinansowanie projektu.

Zadłużasz się, aby nabyć rzeczy, których nie potrzebujesz

Wielu przedsiębiorców pożycza pieniądze w celu wynajęcia większej lokalizacji dla biznesu czy zakupu materiałów do produkcji. Jest to mądre posunięcie jeśli rzeczywiście przyniesie korzyść finansową czyli zwiększy zyski. Ważne jest zatem, aby dokładnie i na spokojnie rozważyć każdy wydatek firmowy czy planowaną inwestycję.

Wykorzystaj do tego swoje prognozy finansowe, zerknij na liczby i upewnij się czy pożyczka przyniesie Ci dobry zwrot z inwestycji –zrób to zanim jeszcze zawnioskujesz o kredyt.

Czekasz z pożyczeniem pieniędzy do sytuacji podbramkowej.

Często się mówi, ze banki pożyczają pieniądze ludziom, którzy ich nie potrzebują. Jest w tym trochę prawdy. Jeśli Twoja firma ma problemy finansowe to banki będą się obawiać czy będziesz w stanie im zwrócić pieniądze. Dlatego właśnie tak trudno jest uzyskać kredyt, gdy jest się w potrzasku.

Dzięki zarządzaniu płynnością finansową w przedsiębiorstwie i wykorzystaniu prognoz finansowych, będziesz w stanie przewidzieć każdą potrzebę kapitału z dużym wyprzedzeniem czasu.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość