Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Jak przyspieszyć rozwój biznesu?

Marzysz, aby Twoja firma była dynamicznie rozwijającym się biznesem? Ekspansja może być trudna. Ale przedstawiamy kilka pomysłów, które pomogą zwiększyć zyski przy jednoczesnym zmniejszaniu poziomu stresu jaki przy tym towarzyszy.

Zbadaj rynek

Zbadaj swój rynek, aby upewnić się, czy jest na nim miejsce dla zwiększenia Twojej produkcji. A może myślisz jedynie o udoskonaleniu swojego produktu lub wprowadzeniu nowej usługi? Zanim to zrobisz, wybadaj rynek czy będzie na nie popyt. To da Ci pewność czy znajdziesz nabywców na swój produkt oraz czy zachowasz równowagę pomiędzy wzrostem a zachowaniem rentowności biznesu.

Zapewnij źródła finansowania

Widzisz zapotrzebowanie na rynku na Twój produkt lub usługę, a brakuje Ci pieniędzy na rozwój? Spróbuj wzbudzić zainteresowanie Twoim produktem wśród potencjalnych inwestorów (venture capital). Z pewnością będą zainteresowani każdym pomysłem, który może podwoić przychody każdego roku w perspektywie kilku najbliższych lat. Jeżeli planujesz rozwój w nieco wolniejszym tempie wówczas dobrym źródłem finansowania może być pożyczka.

Zrozumienie jak przebiegają przepływy gotówki w firmie jest niezbędne, szczególnie podczas jej wzrostu. Zawsze powinieneś mieć pewność, że masz środki na płace czy inne koszty operacyjne. Dlatego też, warto wiedzieć kiedy i ile pieniędzy wpływa i wypływa z firmy. Oraz w jakich okresach czasu.

Szukaj ułatwień

Rozwój w firmie oznacza większą ilość pracy dla Ciebie i Twoich pracowników. Spójrz na swoje procesy i zastanów się, które z nich można zautomatyzować? Płace, publikowanie postów na social media czy nawet szkolenie nowych pracowników mogą być zautomatyzowane.

Np. dla nowo przybyłych pracowników możesz nagrać krótkie szkoleniowe nagrania wideo, które pozwolą poznać firmę i procesy samodzielnie. Pomimo, iż wymaga to na początku włożenia trochę wysiłku to czas jaki można na tym procesie automatyzacji zaoszczędzić jest bezcenny

Inwestuj w talenty

Aby rosnąć niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu. Twoi pracownicy będą musieli rozwijać swoje umiejętności wraz ze wzrostem firmy, tak aby mieli lepsze umiejętności rozwiązywania problemów w swojej dziedzinie.

Musisz jednak wiedzieć, że firmy konkurencyjne walczą o najlepszych pracowników na rynku. Więc bądź przygotowany na to, aby zachować takie warunki pracy, które będą atrakcyjne dla Twoich pracowników. Jednocześnie nie bój się rozstać z pracownikami, którzy pracują wiele lat w firmie, ale nie mają odpowiednich umiejętności, aby rosnąć wraz z firmą.

Zlecaj więcej (outsourcing)

Bądź selektywny, jeśli chodzi o zadania, które powinny być wykonywane w firmie, a które mogą być zlecone do zewnętrznej firmy. Czy aktualizujesz swoją stronę na tyle często, aby wymagać dewelopera w zespole? Czy rzeczywiście jesteś bardzo aktywny w mediach społecznościowych, aby potrzebować SEO eksperta? Mądrym posunięciem jest zlecenie niektórych tych zadań.

Jeżeli zauważysz, że na freelancera wydajesz więcej niż na zatrudnienie kogoś na etacie, w takim przypadku rozsądniejsze jest stworzenie miejsca pracy w firmie. Oszczędności wynikające outsourcingu mogą być ogromne. Freelancerom nie musisz oferować % w zyskach, czy bezpłatnych obiadów, ubezpieczeń medycznych itd. Oni wymieniają te korzyści względem elastycznych harmonogramów pracy czy możliwości wyboru projektów.

W trudniejszych  czasach outsourcing pozwala szybko odchudzić koszty płac bez żadnych reperkusji.

Zostań ekspertem dla swoich klientów

Nie tworzysz swojej firmy w jeden dzień, więc nie spodziewaj się, iż potencjalni klienci od razu Cię odkryją. Zostań ekspertem w dziedzinie swojej firmy! Prowadzisz firmę księgową? Rozważ doradzanie na wszelkiego rodzaju forach czy mediach społecznościowych.

Wydaj ebooka pomagającego małym przedsiębiorstwom na prowadzenie księgowości przez nich samych. Takie działania zapewnią Ci, że zostaniesz zauważony przez internautów. I na pewno część z nich stanie się Twoimi klientami.

Zbuduj/wzmocnij wizerunek swojej marki

Oprócz budowy wizerunku eksperta, warto ponownie zweryfikować swoją strategię marketingową. Zdobywanie klientów poprzez działania telefoniczne, wysyłanie mailingów czy proponowanie bonusów jest kosztowne i w obecnych czasach, gdy wartościowych klientów zdobywa się poprzez rekomendacje, może być nieefektywne.

Wiele nowo utworzonych przedsiębiorstw czy firm skierowanych do segmentu B2B jest w dużym stopniu zależne od tzw content marketingu. Czyli tworzeniu i dostarczaniu wartościowych treści z zamiarem wywarcia wpływu na zachowania konsumentów.

Firmy coraz częściej zatrudniają ekspertów do pisania artykułów na bloga, do nagrywania filmów czy do tworzenia postów na media społecznościowe. Celem content marketingu jest informowanie, a nie sprzedawanie. To działania zmierzające na stworzenie świadomości marki i może być bardzo efektywne.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość