Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Zarządzenie magazynem - jak to robić właściwie i nie zbankrutować?

W dużej mierze właściciele firm są skupieni jedynie na bieżącej działalności. Przy takim podejściu dbanie o zapasy magazynowe staje się zadaniem o niższym priorytecie. Jednak to właśnie brak kontroli ilości towarów na stanie często jest jednym z powodów bankructw firm.

Jakie mogą być oznaki niewłaściwego zarządzania stanem magazynowym:

  • Większa ilość zwrotów od klientów
  • Zablokowanie pieniędzy w towarach na półkach magazynowych
  • Wysoki wskaźnik rotacji klientów (czyli klienci nie wracają na ponowne zakupy)
  • Rosnąca liczba anulowanych zamówień
  • Okresowo występujący brak miejsca do magazynowania
  • Pogorszenie stosunków z dostawcami
  • Zapasy rosną szybciej niż sprzedaż
  • Wzrost niezadowolenia klientów
  • Zbyt niska rotacja zapasów

Właściwe zarządzanie zapasami w firmie to nic innego niż utrzymanie odpowiedniej ilości zapasów na półkach.  Nieodpowiednie zarządzanie zapasami w firmie prowadzi do jednej z dwóch sytuacji:

Pojawiają się nadwyżki magazynowe

Nadmiary magazynowe to dość poważny problemem, który przyczynia się do zwiększenia nieefektywności w sprzedaży oraz powoduje obciążenia łańcucha dostaw. Gdy dział zamówień opiera się na niedokładnych danych pokazujących, że poziom zapasów jest mniejszy niż jest on w rzeczywistości, wówczas nadwyżki zapasów wchodzą do łańcucha dostaw.

Wszelkie zapasy w magazynie podnoszą koszty dla biznesu w wielu różnych aspektach – począwszy od kosztów ich składowania, poprzez koszty obsługi, ubezpieczenia od uszkodzenia towarów, kończąc na kosztach wynikających z kradzieży czy starzenia się zapasów.

Kolejnym, bardziej palącym problemem jest to, że nadwyżka inwentarza ogranicza przepływ gotówki. Pieniądze, które są zamrożone w niepotrzebnych i zbędnych zapasach, mogłyby być przekazane do lepszego wykorzystania w innych obszarach działalności. Tych obszarach, które mogą czerpać większą korzyść z ich obrotu. I dzięki którym można liczyć na szybszy zwrot z inwestycji.

Występują niedobory magazynowe

Gdy poziom zapasów jest niewystarczający, aby pokryć zapotrzebowanie, wtedy dochodzi do sytuacji, gdy nie możemy realizować działalności zgodnie z oczekiwaniami klientów. Co powoduje ryzyko utraty reputacji i braku zaufania czy firma jest w stanie spełnić potrzeby klienta.To także koszt utraconych przychodów. Jeśli przyjmiemy zamówienie od klienta i finalnie okaże się, że towaru brak w magazynach wówczas taka sytuacja negatywnie wpłynie na nasz wizerunek w oczach klienta. Przez co klient nie wróci już ponownie.

Tego rodzaju błędy, spowodowane bezpośrednio przez brak zasad i strategii zarządzania zapasami, mogą powodować utratę klientów na całe życie. Jeżeli błędy w łańcuchu dostaw pozostają niewykryte i niewyeliminowane, to może bardzo szybko do prowadzić przedsiębiorstwo do bankructwa.

Jakie kroki powinna podjąć firma, aby zapewnić należyte zarządzanie zapasami?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że przedsiębiorstwo powinno bazować na rzeczywistych liczbach, dzięki którym możliwe jest lepsze zarządzanie biznesem oraz podejmowanie decyzji finansowych.

Kolejnym krokiem jest wdrożenie odpowiedniej procedury zarządzania zapasami i posiadanie odpowiedniego programu do ich zarządzania. Dobry program magazynowy powinien być zintegrowany z wewnętrznymi procesami m.in. z programem księgowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość