Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Finansowanie firmy, skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów?

Zbliżają się terminy płatności, a w kasie firmy brak gotówki na opłacenie tych zobowiązań. Co zrobić, aby mieć pieniądze w kasie firmy na opłacenie zbliżających się płatności?

Zobaczmy to na przykładzie: Twoja firma otrzymuje zamówienie o  wartości 40 000 zł. Aby móc zrealizować to zamówienie musisz ponieść koszty wytworzenia w wysokości 20 000 zł (materiały). Licząc na zyski rzędu 20 000 zł wytwarzasz produkt lub usługę i czekasz na płatność (30/60/90 dni). W tym czasie musisz jednak obsłużyć inne zamówienia, zapłacić pracownikom i podwykonawcom, zaopatrzyć magazyn czy opłacić podatki.Skąd wziąć pieniadze na pokrycie tych kosztów?

Trzeba zacząć od zadania sobie pytania: Gdzie „utknęły” pieniądze? Prawdopodobnie mogą znajdować się one w następujących 3 miejscach:

 • Zbyt dużej wielkości zapasów
 • Zaległych fakturach od klientów
 • Dużym zamówieniu od klienta, które jeszcze nie jest gotowe

Być może masz zablokowane środki we wszystkich tych miejscach. Co jest dobrą wiadomością, gdyż jest szansa, aby je upłynnić. Zanim jednak zabierzesz się za obdzwanianie klientów z opóźnionymi płatnościami, poznaj cykl konwersji gotówki w Twojej firmie. Cykl ten, zwany inaczej cyklem kapitału obrotowego lub cyklem środków pieniężnych, pokazuje okres, jaki upływa od momentu odpływu gotówki przeznaczonej na koszt realizacji zamówienia do momentu wpływu gotówki z tytułu sprzedaży.

Cykl konwersji gotówki = cykl zapasów + cykl należności – cykl zobowiązań krótkoterminowych

Sztuką jest, aby cykl konwersji gotówki ten skrócić do minimum. Im szybszy cykl tym szybciej generują się zyski. Jak to zrobić?

 

Skrócić cykl należności poprzez:
 • Szybkie reagowanie w sytuacji opóźnień w płatnościach od klientów

   Z chwilą, gdy widzisz już jednodniowe opóźnienia, skontaktuj się z klientami i zapytaj się uprzejmie o to kiedy możesz liczyć na opłacenie Twojej faktury. Nie krzycz, nie denerwuj się, po prostu powiedz, że chciałbyś zaplanować sobie ich wpływ. Tu znajdziesz kilka porad jak sobie radzić z najczęstszymi wymówkami.

 • Zaoferowanie dyskonta

  W drugiej kolejności skontaktuj się z resztą klientów i spróbuj ich nakłonić do zapłaty przed terminem. W tym celu jako zachętę możesz zaoferować np.: zniżkę 1% lub 2% premiującą wpłatę jeszcze w danym miesiącu, w którym nastąpiła transakcja. Taki kontakt z klientem to też okazja dla Ciebie do nawiązania z nim relacji. Możesz też zaproponować rabat na następne zakupy.

 • Poproszenie nowego klienta o zaliczkę

  Skontaktuj się z każdym nowym klientem, dla którego właśnie realizujesz zlecenie i poproś o przedpłatę. Zaproponuj w zamian zniżkę lub np. jakiś podarunek w postaci rabatu na następne zakupy. Nikt nie chce płacić z góry 100 % wartości towaru czy usługi zanim jeszcze towar trafi w jego ręce. Ale prośba o zaliczkę w wysokości 30% lub 50 % wartości zamówienia jest uzasadnione dla większości firm. Bądź szczery wobec klienta. Uświadom go, że realizujesz dla niego duże zlecenie i chcesz je wykonać z największą dbałością o każdy szczegół. A po Twojej stronie stoi dużo kosztów jakie musisz ponieść, aby zrealizować to zamówienie (pracownicy, sprzęt, materiały). Zapewnij go o tym, że jest dla Ciebie ważnym klientem. Nie tłumacz się, że czasy są trudne i masz problemy finansowe. Możesz tym tylko zaniepokoić klienta, któremu mogą pojawić się wątpliwości czy dostanie swój towar.

 • Skorzystanie z finansowania faktur

  W każdym momencie możesz wypłacić pieniądze "zamrożone" w fakturach sprzedaży z długimi terminami płatności. Po prostu przekazujesz fakturę do inviPay.com i my CI wypłacamy gotówkę. Ty decydujesz kiedy chcesz upłynnić fakturę. Możesz to zrobić nawet na drugi dzień po jej wystawieniu. Dowiedz się jak działa finansowanie faktur.

 Skrócić cykl zapasów poprzez:
 • Upłynnienie zapasów magazynowych

  Wykorzystaj fakt kontaktu z klientami i poinformuj, że masz na stanie nadwyżki towarów. Być może będą oni zainteresowani zakupem z chwilą gdy zaoferujesz im niższą cenę. Dla nich będzie to okazja do zakupu tańszego produktu, a dla Ciebie uwolnienie gotówki zablokowanej na półkach magazynowych w postaci towarów. I przeznaczenie jej na uregulowanie nadchodzących płatności.

 • Zoptymalizowanie stanów magazynowych

  Na przyszłość staraj się utrzymywać optymalną ilość produktów w magazynie. Poznaj jak długo Twój towar leży na półkach zanim zostanie sprzedany. I staraj się skracać ten okres, tak aby towar nie leżał, ale też aby go nie brakowało.

Planować!!!

Czas daje Ci opcje, ale brak czasu niestety te opcje redukuje do minimum. Zastanów się co możesz zrobić, aby uniknąć sytuacji braku środków w kasie firmy następnym razem?  Jeśli do tej pory nie planowałeś przepływów pieniężnych, to czas na to, aby zacząć to robić. Przygotuj kalkulacje dla najlepszych i najgorszych okresów sprzedażowych. Dzięki temu będziesz miał odpowiednie spojrzenie na to ile będzie Ci potrzebne do pokrycia bieżących kosztów działalności Twojego przedsiębiorstwa.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość