Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Bankructwo firmy - dowiedz się jakie są najczęstsze powody

Zakładając działalność gospodarczą, ostatnią rzeczą, o której się myśli to bankructwo firmy. Statystyki jednak pokazują, iż 8 z 10 przedsiębiorstw upada w przeciągu pierwszych 18 miesięcy działalności.

Dlaczego małe i średnie przedsiębiorstwa bankrutują? Warto znać najczęstsze powody upadłości, gdyż dzięki temu firma będzie miała szansę ustrzec się przed popełnieniem podobnych błędów. Poniżej przedstawiamy 6 głównych przyczyn, przez które firmy upadają.

1. Niewystarczający kapitał obrotowy

Najczęstszą przyczyną powodującą bankructwa małych i średnich przedsiębiorstw jest posiadanie niewystarczających pieniędzy w kasie firmy. Właściciele firm lekceważą planowanie przepływu gotówki. Nie wiedzą ile dokładnie pieniędzy potrzebują do pokrycia operacyjnych kosztów na przestrzeni kilku miesięcy w przód. Bieżące koszty działalności pokrywają z kredytów.

Mają nierealistyczne oczekiwania dotyczące przychodów ze sprzedaży. Takie podejście powoduje, iż zmuszeni są oni do zamknięcia działalności, zanim jeszcze uzyskali szanse na sukces. Przed założeniem własnej firmy, niezbędne jest obliczenie, ile pieniędzy potrzeba na start działalności oraz na koszty utrzymania firmy przez pierwszy rok lub dwa.

2. Niewłaściwe zarządzanie zapasami

Brak kontroli magazynowej jest również jednym z powodów, przez które upada większość firm. Zarządzanie zapasami to balansowanie pomiędzy posiadaniem zbyt mało lub zbyt dużo na stanie magazynowym.

Zbyt mała ilość towarów w magazynie to ryzyko utraty klientów, którzy chcą zapłacić za towar i szybko go otrzymać. Jeśli termin otrzymania towaru wydłuża się to wtedy klienci wybiorą konkurencję, u której szybciej otrzymają produkt.

Efektem zbyt dużej ilości zapasów to zamrożenie pieniędzy, które mogłyby być użyte do zapłaty wynagrodzeń, podatku czy chociażby zakupu bardziej chodliwego towaru. Dodatkowo zapasy mają swój termin przydatności. Mogą się zniszczyć podczas przechowywania lub może przeminąć na nie moda. Brak sprzedaży przed terminem ich przydatności może spowodować straty kosztowe.

Warto mieć świadomość również, iż utrzymanie magazynu kosztuje. Nadmiar zapasów podwyższa koszty wynajmu i utrzymania magazynu. Oraz dodatkowo blokuje miejsca, które mogłoby być lepiej wykorzystane na szybciej zbywalne towary.

3. Nadmierne inwestycje w środki trwałe

Biznes, który inwestuje nadmiernie w środki trwałe, takie jak biuro, flotę samochodową, czy sprzęt biurowy, może napotkać problem z ich upłynnieniem w sytuacji nagłej potrzeby gotówki albo spadku obrotów. To oczywiste. Czasami, natomiast nawet inwestycje w maszyny i urządzenia, które ostatecznie nie są w pełni wykorzystywane, mogą okazać się główną przyczyna problemów z płynnością.

4. Niewłaściwe użycie kredytów

Zbyt wielu właścicieli firm myśli o zaciągnięciu kredytu tylko wtedy, gdy "pilnie potrzebują pieniędzy". Jest to spowodowane brakiem planu finansowego. Nie należy brać kredytu tylko po to, aby ratować firmę. To jak próba wykupu ubezpieczenia po wypadku. Jeśli firma jest niewypłacalna, dług tylko pogorszy sytuację.

Czasem bank widząc trudną sytuację finansową firmy, odmawia kredytu. To sygnał dla właściciela firmy, iż dla banku ryzyko takiego finansowania jest zbyt duże. Do finansowania działalności należy podejść strategicznie i odpowiednio zbalansować potrzeby na kredyty inwestycyjne i obrotowe. Plan taki należy przygotować w wariancie optymistycznym jaki pesymistycznym.

5. Wydatki prywatne z firmowych pieniędzy

Pieniądze, które wpływają do firmy powinny być wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych. Oznacza to, że mogą one być stosowane jedynie do płacenia dostawcom, wypłat wynagrodzeń, opłat czynszu i kosztów wynajmu pomieszczeń firmowych itp. Czyli wszelkich kosztów związanych bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pieniądze firmowe nie powinny być wykorzystywane np. do finansowania prywatnych wakacji lub czegokolwiek, co nie ma nic wspólnego z biznesem. Nieprawidłowości w odliczeniach mogą narazić na ryzyko kontroli skarbowej i w następstwie do wysokich kar.

Uwaga: Brak oddzielenia finansów osobistych od firmowych, bywa przyczyną wielu dramatów finansowych, osobistych, jak i rodzinnych. Pomyśl o sobie, o swojej emeryturze, o swojej rodzinie i oddziel od firmowych pewny minimalny procent zysków, na osobiste wydatki/oszczędności.

6. Niekontrolowany wzrost

Zbyt szybki wzrost jest kolejnym częstym powodem upadku firm. Szczególnie nowo zakładane firmy są narażone na to ryzyko. Właściciele wprowadzając nowy produkt lub usługę na rynek, nagle zaczynają być zalewani zleceniami. W takiej sytuacji starają się sprostać potrzebom.

Nierzadko inwestują całość kapitału obrotowego do ekspansji. Są przekonani, że dany produkt czy usługa znajdzie szybko klientów i inwestują w spore zapasy, a potem mają problemy z ich sprzedażą. Te rodzaje ruchów narażają młodą markę na ryzyko. Badania pokazują, iż większość udanych biznesów rośnie wolno i w równym tempie.

Dobra wiadomość związana z powodami dlaczego małe i średnie przedsiębiorstwa upadają jest taka, że mając świadomość sytuacji jakie powodują niepowodzenia, można się przed nimi uchronić odpowiednio planując działania zanim jeszcze rozpocznie się działalność. Planowanie jest zawsze trudniejsze od działania.

Planowanie zajmuje więcej czasu i wymaga wysiłku i jest mniej przyjemne, niż satysfakcja ze sprzedaży produktów czy usług. Ale prawda jest taka, ze bez dobrego planu bardzo łatwo jest zbłądzić.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość