Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

10 powodów dlaczego płynność poprawia konkurencyjność

 

Największą zmorą przedsiębiorcy jest utrzymanie płynności finansowej. Co jednak daje to, że masz finanse całkowicie pod kontrolą? Brak zaległości, mniej stresów i większa pewność co do przyszłości firmy. Oto 10 powodów, dla których płynność finansowa pomoże ci w biznesie.

1. Możesz rozwijać biznes bez stresu

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie firmy to zajęcie stresujące. Czasem denerwują klienci, innym razem dostawcy. Pomyśl, co najbardziej wyprowadza cię z równowagi? Oczywiście, kwestia płatności. Niezadowolony klient to ryzyko utraty pieniędzy, kontrahent może odejść i zostaniesz nagle bez dostawcy. A to już mały krok do kiepskiej sytuacji w firmie. Zachowanie płynności finansowej pozwala prowadzić biznes spokojnie bo wiesz, że w określonym czasie pieniądze wpłyną na konto twojej firmy. Możesz swobodniej planować nowe projekty i inicjatywy.


2. Masz większą dowolność w wyborze kontrahentów (sami się będą zgłaszać „bo przecież masz kasę”)

Definicja płynności finansowej przez niektórych rozszerzana jest do pojęcia wypłacalności. Zwróć uwagę, jak dobierasz kontrahentów. Czy sprawdzasz ich zdolność do regulowania zobowiązań? Czy sprawdzasz to jak jest z ich rzetelnością płatniczą? A teraz spójrz na to z drugiej strony. Jeśli sam płacisz w terminie (a jeszcze lepiej od razu), rzadko zdarzają ci się opóźnienia, będą chcieli z tobą współpracować coraz więksi przedsiębiorcy. Bardzo często globalne firmy, które współpracują z mniejszymi podwykonawcami, żądają od nich terminowych wypłat i rzetelnych rozliczeń z ich zleceniodawcami. Po to by duża firma, zamawiająca cały projekt, nie musiała walczyć z problemami wizerunkowymi.

Jeśli więc ty zachowujesz płynność finansową, jesteś wiarygodnym partnerem dla dużych korporacji. Pozwala ci to zdobywać zlecenia o znacznie wyższej rentowności.


3. Jesteś bardziej wiarygodny dla banków, dostaniesz tańsze kredyty i o wyższej wartości.

Przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w zestawieniu z osobami pracującymi na podstawie umowy o pracę, w wielu bankach mają trudności z uzyskaniem kredytu. Wszystko przez wyższe ryzyko niewypłacalności. Jeszcze kilka lat temu banki, przy ocenie zdolności kredytowej przedsiębiorcy zwracały uwagę przede wszystkim na rachunek zysków i strat firmy, po prostu na jej dochodowość. Obecnie coraz więcej instytucji finansowych bada również przepływy pieniężne i ocenia płynność finansową. Jeśli regularnie spłacasz należności, co świadczy o tym, że bank będzie ci mógł zaoferować wyższy kredyt i na znacznie lepszych warunkach.


4. Płacisz w terminie, dostawcy zaoferują swoje produkty taniej

Wielu kontrahentów sprzedających ci produkty w ramach uzyskania przewagi konkurencyjnej, zaoferuje ci tzw. kredyt kupiecki. To możliwość odroczenia zapłaty za towar. To rozwiązanie stosowane jest pomiędzy wiarygodnymi partnerami biznesowymi. Polega na tym, że możesz wziąć od dostawcy towar, a zapłacić za niego np. w ciągu 30 lub 40 dni od dostawy. Wystarczy zmieścić się w terminie zapłaty, a szanse na dodatkowy rabat, rosną.


5. Możesz oferować skrócenie terminu płatności za faktury, będziesz miał jeszcze większe rabaty.

Jeszcze lepiej będzie, gdy mimo możliwości uzyskania kredytu kupieckiego, zaproponujesz zapłatę za towar od razu. Wtedy możesz liczyć u dostawcy na lepszą cenę. Przy biznesach działających na niewielkich marżach, każda taka oferta poprawia zyskowność.


6. Działasz na wyższych marżach – każdy kolejny punkt procentowy rabatu u dostawcy, zwiększa twoją konkurencyjność

Jest jeszcze coś takiego jak skonto, popularne szczególnie w branży transportowej. Przewoźnik, który realizuje transport najczęściej dostaje pieniądze za usługę po 45 lub 60 dniach. Jeśli zdecyduje się na obniżenie swojego wynagrodzenia o kilka procent (np. 4% lub 7%) dostanie pieniądze już po kilku dniach. Firma z dużą płynnością finansową, ze sporą ilością wolnej gotówki, nie musi decydować się na obniżanie swojego wynagrodzenia,


7. Oszczędzasz na działaniach wizerunkowych – zmniejszasz szansę niewypłacalności, a więc sytuacji kryzysowych. Jesteś wiarygodny

Firmy płacą dziś coraz więcej za usługi doradców PR, zajmujących się wizerunkiem firmy. Również pracownicy zwracają szczególną uwagę na kondycję finansową przedsiębiorstwa, w którym mają pracować. W czasach rozwiniętej komunikacji internetowej, mediów społecznościowych, łatwo „podpaść” odbiorcom i kontrahentom. Wystarczy często niezapłacona w terminie faktura by wizerunek firmy ucierpiał. Usługi skutecznych doradców komunikacji kryzysowej są bardzo drogie. Może lepiej więc zapłacić w terminie, by nie być narażonym na niepotrzebne wydatki związane z odbudową swojej reputacji?


8. Masz dostęp do lepszych pracowników – wielu specjalistów pracuje na umowach B2B i lubi wypłacalne firmy

Firmy poszukują dziś nie tylko pracowników najniższego szczebla ale i specjalistów, szczególnie takich, którzy znają się na branży nowoczesnych technologii. Eksperci tacy żądają wysokiego wynagrodzenia, chcą też realizować projekty dla wiarygodnych firm. Wielu z nich chce współpracować na podstawie umowy o pracę. Gwarantują sobie tym samym regularne wpływy na konto. Choć wiedzą, że przejście na jednoosobową działalność gospodarczą byłoby dla nich korzystniejsze – wystarczy spojrzeć na aspekt podatkowy), wciąż robią to niechętnie. Rozliczanie na podstawie faktur jest oczywiście wygodniejsze dla obu stron ale znacznie częściej zdarza się przy takim układzie współpracy, że należności nie wpływają w terminie lub są uzależnione od rozliczenia z głównym twoim zleceniodawcą. Pomyśl, o ile taniej i łatwiej byłoby pozyskać z rynku świetnego specjalistę, gdybyś miał od razu pieniądze na pokrycie jego wynagrodzenia przez kilka miesięcy, nie czekając aż duży klient, dla którego realizujcie zlecenie, wreszcie zapłaci.


9. Oszczędzasz czas na to by „szukać dodatkowego finansowania bo „znów kilku klientów nie zapłaciło”

W biznesie bardzo ważny jest czas. W moich rozmowach z przedsiębiorcami często przewijał się wątek poszukiwania szybkiego finansowania bo kilku klientów znów nie zapłaciło w terminie. A urząd skarbowy i ZUS nie poczekają na swoje pieniądze Załatwienie linii kredytowej, czy nawet zwykłego kredytu obrotowego nie zawsze jest możliwe „od ręki”. A czas w takiej sytuacji działa na niekorzyść. Właściciele firm zamiast skupiać się na rozwoju swojego biznesu, na pozyskiwaniu nowych zleceń, sprawdzaniu nowych kontrahentów, przeznaczają swój czas na szukanie dodatkowych pieniędzy poza biznesem, by go ratować.


10. Zarabiasz więcej pieniędzy. Stać cię na dodatkowe, krótkie wakacje

No i na koniec najprzyjemniejszy argument za utrzymywaniem płynności finansowej. Jak pokazują poprzednie punkty, porządek i stabilność w finansach pozawala zarabiać twojej firmie więcej pieniędzy. Spokój związany z tym, że zapłacisz w terminie wszystkie zobowiązania, pozwoli ci z otwartą głową wyjechać na dodatkowy, krótki urlop. Każdy taki odpoczynek pomoże spojrzeć na twój biznes z innej perspektywy. I z całą pewnością znajdziesz nowe, świetne pomysły na rozwój przedsiębiorstwa. A to pomoże w budowaniu jeszcze wyższego poziomu płynności finansowej. Bo ten cel powinien być głównym wyznacznikiem tego, czy biznes się opłaca.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość